2014. december 8., hétfő

Mária Kert a Göllner Mária Gimnáziumban


A 2014-es tanévkezdéskor vetődött fel annak gondolata, hogy a Göllner Mária Regionális Waldorf Gimnáziumban egy iskolai oktató és bemutatókertet létesítsünk.

A Gimnázium még nagyon új. A tanuló létszám az alapítás óta eltelt egy év alatt megduplázódott. Egyre több új funkcióval gazdagodik az intézmény, melyek egyike az idéntől az épületben üzemelő közétkezetetési konyha. A konyha munkatársai felvetették annak szükségességét, hogy a konyha számára vásárolt alapanyagokat friss helyi termesztésű zöldfűszerekkel, zöldségekkel és gyümölcsökkel egészülhessenek ki. Ennek érdekében a konyhaüzemhez kapcsolódó gazdasági udvart elkezdtük művelni. A kert az iskola névadójáról kapta a "Mária Kert" nevet. Októberben nagyon sikeres kertavató rendezvényt tartottunk "Legyen erdőkert a panelházak között" címmel.

Az iskola kb fél hektáros telke három részre oszlik. A terület nagyobbik fele aszfaltozott sportudvar. Itt ehető termést adó cserjesávok, és futónövények telepítését tervezzük. A gyerekek pihenőudvara parkosított gyepes terület, ahol már idén ősszel elültettünk jónéhány alma, körte és cseresznyefát. Ezt a részt erdőkertként szeretnénk kialakítani, és a parki díszfákat fokozatosan váltanánk fel ehető termést hozó, évelő többszintű növénytársulásra. A konyha gazdasági udvarában fűszer és zöldségkert kialakítását kezdtük el. A konyhán jelentős mennyiségű zöldhulladék keletkezik, melyet idehozott istállótrágyával, és a park lehullott lombtömegével komposztáljuk. Gyulai Iván útmutatásai alapján ásás nélküli mélymulcsos ágyást kezdtünk kialakítani, mely egy részébe idén összel évelő fűszernövény töveket és csicsókát telepítettünk.

A Norvég Civil Támogatási Alapot kezelő Ökotárs Alapítvány zsűrije  kidolgozásra érdemesnek tartotta pályázati ötletünket, melyben a kertészeti tevékenységnek az oktatásba való beillesztését célzó program céljaira kértünk támogatást. A programmal főképp kertésztanár foglalkoztatását szeretnénk elősegíteni, valamint az alapfelszereléseket, és szaporító anyagokat kívánjuk beszerezni. Jelenleg a pályázat részletes kidolgozását végezzük.

Örömmel vennénk évelő növénytövek és facsemeték felajánlását, amiket még a téli fagyok beállta előtt el tudnánk ültetni. A felajánlásokat a gaabor.n@gmail.com címre várjuk.

Negy Gábor
+36-20-526-1955


2014. december 5., péntek

A JÓL-LÉT Alapítvány és partnerei, a NÓRA-HÁLÓZAT tagjai közösen hirdetik meg
a „Munkám visszavár” című pályázatot

Nevezd be munkáltatódat a GYES-ről, GYED-ről és GYET-ről visszatérő szülőként
„Visszafogadó munkahely díj”-ra!

„Mi lenne, ha a szülés után ott folytathatnám a munkát, ahol abbahagytam?” – kérdezi Nóra a JÓL-LÉT Alapítvány filmjének várandós főszereplője, aki szülés utáni munkavállalási lehetőségeit mérlegeli.
Ismerős az élethelyzet?
Ha Veled is megtörtént, hogy GYES, GYED, GYET után visszafogadtak korábbi munkahelyedre, vagy zökkenőmentesen tudtál beilleszkedni egy új szervezetben, akkor ezt írd meg nekünk! Történeteddel már be is nevezted munkaadódat a „Visszafogadó munkahely díj”-ra.
Pályázatunk célja, hogy bemutassuk azokat a munkahelyeket, amelyekről hitelesen megállapítható, hogy fontos számukra a GYES-ről, GYED-ről, GYET-ről visszatérő munkavállalók újbóli foglalkoztatása. Lehetőséget biztosít a már jól bevált kollégája(i) számára, hogy a gyermekvállalást követően is náluk folytathassa(ák) pályafutásá(-uka)t, vagy nyitottak kisgyermekes munkavállalók felvételére. Tapasztalataikkal más vállalatokat is társadalmi felelősségvállalásra ösztönöznek, segíthetnek számukra abban, hogy hátat fordítva az előítéleteknek segítsék az anyák munkába való visszatérését.
Amennyiben munkahelyed atipikus foglalkoztatási formában való munkavégzés lehetőségének biztosításával segítette beilleszkedésedet, azt feltétlenül írd bele a történetedbe, hiszen így példát találhatunk olyan vállalatokra, cégekre is, amelyeknél a részmunkaidő, rugalmas- vagy távmunka, vagy akár job-sharing megoldás kitűnően működik a GYES-ről, GYED-ről, GYET-ről visszatérő munkavállalók számára.
A munkáltatókra beérkező nevezések értékelési szempontjai között figyelembe vesszük az adott munkáltatóra leadott szavazatok számát, az intézkedések minőségét – a munkáltató lehetőségeinek figyelembe vételével. A díjak odaítélése során a munkáltatók valós lehetőségeiből indulunk ki, ennek megfelelően a munkavállalóval együttműködő, az esetlegesen fellépő nehézségeket is sikeresen kezelő, pozitív hozzáállásával példát mutató és ténylegesen működő, jó gyakorlatokat megvalósító, a GYES-ről, GYED-ről GYET-ről visszatérő munkavállalóit megbecsülő munkáltatókat díjazzuk.
Ezért kérjük a pályázókat, ismertessék a fellépő nehézségeket, mutassák be a megoldáshoz szükséges erőfeszítéseket, hiszen ezek is tanulságosak más munkáltatók számára is.
A pályázat eredményeként két kategóriában osztunk díjat:
Legnépszerűbb visszafogadó munkahely díj
Az a munkahely kapja meg a címet, amelyről a legtöbb visszatérő szülő (anya és apa) írta meg pozitív történetét.
Legelkötelezettebb visszafogadó munkahely díj
Ezt a címet az a munkahely kapja, amelynél – méretből vagy tevékenységből adódóan – kevés esetleg egyetlen visszafoglalkoztatott anya tud pályázni, mégis a történetből kiderül, hogy a munkaadó mindent megtett annak érdekében, hogy visszatérő munkavállaló számára megfelelő feltételeket és lehetőségeket tudjon biztosítani.
A díj egyben egy presztízsértékű megbecsülés, amely az álláshirdetésekben, a munkáltatói kommunikációban megjeleníthető érték, vonzóbbá teheti a munkáltatói márkát.
Az országos NÓRA-HÁLÓZAT helyszínein is díjazunk, ezért kiemelten várjuk Miskolc, Eger, Debrecen, Berettyóújfalu, Pécs, Szeged, Balatonalmádi és Veszprém, Székesfehérvár, Gödöllő és Szombathely vonzáskörzetéből nevezéseket.
A díjazottakat 2015. január 10-ig kiértesítjük.
Az ünnepélyes díjátadásra 2015. januárjában kerül sor.
A nevezést a munkavállalók adhatják be online nevezési lapon.
2014. december 18-ig, amely az alábbi linken elérhető:
További információ kérhető az info@jol-let.com email címen.

DECEMBERI MENÜ





12.01. HÉTFŐ
Magyaros burgonyaleves
Grízes tészta, gyümölcs öntettel
12.02. KEDD
Görög gyümölcsleves
Mozarellás csirkemell rizzsel
Zöldsaláta
12.03. SZERDA
Erőleves csigatésztával
Paradicsomos káposzta fasírttal/ sajtgolyóval
12.04. CSÜTÖRTÖK
Kukoricaleves
Brassói aprópecsenye uborkasalátával
Brassói szejtánpecsenye
12.05. PÉNTEK
Bableves, füstölt hús
Palacsinta
 12.08. HÉTFŐ

Karfiolleves
Milánói makaróni
Gyümölcs
12.09. KEDD
Gyümölcslé
Sült csirkecomb/ Zöldség fasírt
Rizs, párolt zöldség
Zabos keksz
12.10. SZERDA
Grízgaluskaleves
Sárgaborsó-főzelék pörkölttel/ gabonapörkölt
Köles szelet
12.11. CSÜTÖRTÖK
Meggyleves
Rántott karaj/ ~ sajt vajas, fűszeres burgonyával
12.12. PÉNTEK
Halászlé
Köleses vargabéles

12.15. HÉTFŐ

Fokhagymakrémleves
Káposztás tészta
Zabos keksz
12.16. KEDD
Gyümölcsös lassi
Rántott sajt, zöldséges rizs, tartármártás
12.17. SZERDA
Paradicsomleves betűtésztával
Zöldborsófőzelék csirkefalatokkal
Mákfelfújt
12.18. CSÜTÖRTÖK
Zöldségleves
Paprikás krumpli kolbásszal/ vega ~
Savanyúság
12.19. PÉNTEK (ÉVSZAKÜNNEP)
Frankfurti leves
Császármorzsa gyümölcslekvárral




2014. november 23., vasárnap



2014. november 11., kedd


Étkezési kultúra önismereti szempontból
Az étkezés a mindennapi életmódunk egyik legfontosabb része, mégis az egyik legelhanyagoltabb része is. A táplálkozás nem csak fizikai szükséglet, hanem sokkal több rétege is van, ami teljesebbé teszi az ember és az étel kapcsolatát. A jelen cikk hét szempontot kíván megmutatni amivel a táplálkozásunk minőségét javíthatjuk. A hét szempontot áthatja az önismeret, hiszen rólunk van szó, fontos hogy önmagunkra lássunk.
1. Művészi élmény
2. Szokás hatalma
3. Étvágy
4. Tudatosság
5. Közösség
6. Szakralitás
7.Gyógyulás 
Művészi élmény: Mi a leggyakrabban átélt művészi élmény ami az érzékszerveinken keresztül felmerül bennünk? Persze először eszünkbe jut a zene, a képzőművészet alkotásai. Mi van a hasunkkal? Nem szeretünk enni? Pedig az étkezés is művészi élményt nyújt, csak azért nem jut eszünkbe mert a „műalkotás” eltűnik, de az élményt ki nem hagynánk! Ha az ételt is művészi alkotásnak tekintjük, akkor új minőségeket vehetünk észre. A kitálalt ételt először a szemünkkel kóstoljuk meg, ezért fontos, hogy már látványra harmonikus legyen. Utána jön a többi, a szaglás, ízlelés, az étellel való azonosulás. A befogadó félen kívül van egy másik oldala is az étel művészetének. Ez az étel elkészítőjének a művészi alkotó folyamata. Sok háziasszonyt stresszel, hogy mit főzzön a családnak. Ha művészi alkotásként áll hozzá az ebéd elkészítéséhez, akkor a stressz szertefoszlik és mindenképp jobb lesz az eredmény, de akár nagy siker is lehet belőle!
Étvágy: Hát igen, ezt a témát nem kerülhetjük ki! A túlműködött és az alul-működött étvágy sok gondot okoz a modern embernek. Mi is az étkezés iránti vágy? A vágy mindig olyan felé vonz, ami nincs. Ami már megvan azután nem vágyakozunk. Az étvágyról való gondolkozás rávilágít valamire, amivel nap mint nap szembesülünk. Arra, hogy a létünk nem teljes, mindig valamit pótolnunk kell kívülről ami belőlünk hiányzik. Ez a sóvárgás, a teljesség felé hajt minket. Ha ezt öntudatlanul félreértjük, akkor többet eszünk mint amire valóban szükségünk van. A mennyiséggel sohasem pótolhatjuk a minőséget! Van egy rossz és egyben jó hír: A túlzott étvággyal nem lehet szemtől-szembe szembeszállni, nem lehet legyőzni! Mint minden vágyat, így az étvágyat sem lehet elfojtani vagy kiélni. Az elfojtás a másik szélsőséget hívja be, a kiélés meg a megcsömörlést. Ezért nem működik a koplalásos fogyókúra, mert utána a „kiéhezés” után jön a habzsolás. Az ideális testsúlyt ezért, csak a középúttal a tudatos életritmussal lehet elérni.
Szokás hatalma: Ha megkérdezzük magunktól, hogy a táplálkozási életmódunk miért olyan amilyen, akkor rájövünk, hogy nem igazán mi döntjük el. Úgy hoztuk, így alakult, már a jellemünk része. Minden szokással az a gond, hogy öntudatlanul, automatikusan végezzük. Sokszor rohanva „kapunk be 1-2 falatot” utána rohanunk tovább. Van egy mondás, hogy: „Magyar ember evés közben nem beszél.” Ennek a mondatnak lehet az is az értelme, hogy tudatilag maradjunk csendben, a folyamatos monologizálás (belső beszéd) elvonja a figyelmet az étel átélésétől. A világot és benne az embert is ritmusok hatják át. (nap, évszak, év, szívverés, légzés, ébrenlét-alvás stb.)  Nem könnyű, sőt kimondottan nehéz a rossz étkezési szokásainkat feloldani. Nincs más út, mint létrehozni egy egészséges tudatos táplálkozási ritmust.  
Tudatosság: Amikor a túlzott étvágy vagy a szokás hatalma az erősebb, és a tudatosságot szeretnénk kikerülni, akkor jönnek a kifogások. Például: „De hát ezt a szervezetem kívánja, szüksége van a negyedik tábla csokira is!” A kisgyermeknek nagy érzékenysége van arra, hogy milyen étel való neki, de még nincs kifinomult értelme, hogy ezt kifejezze. A felnőtt embernek már erős az értelme, ennek áraként elvesztette a gyermekkorában még meglévő érzékenységét.  A táplálkozásban a tudatosság egyetlen útja, a meglévő értelem mellé újra megszerezni az érzékenységet. Minél jobban megértjük önmagunk és világ viszonyát az étkezésben, annál jobban megerősödik bennünk egy új erő. Ez az erő tudja megszelídíteni a mértéktelen étvágyat és feloldani a berögzült tudattalan szokásokat. Mit tehetünk, hogy ez az erő megerősödjön? Ebben segít, ha szépen megterítünk, leülünk együtt megterített asztalhoz és nem esünk neki az ételnek. Egy kis csend mindig segít abban, hogy a túlzott vágy meg az automatikus szokás helyett örömben éljük át az ételt. A párunk, családunk is tud ebben segíteni, ennek a nyugodt derűs hangulatnak a megteremtésében. Egyszerűen megfoghatjuk egymás kezét is, a közösségi erő is segít!
Közösség: Csak a modern ember eszik egyedül. Ez az életforma csak az utóbbi 100 évben alakult  ki. Régen minden közösségi összejövetel alkalmából közös étkezés adta az összetartozás erejét. Az élet legfőbb eseményei alkalmából, születés, keresztelő, eljegyzés, házasság, temetés, diplomáciai fogadások, betakarítás utáni ünnepek stb. Mi történik a  közös étkezés során? A hétköznapok nehézségei során sok fal húzódik ember és ember közé ami elválaszt. Az emberek közötti falak okozzák a közösségek felbomlását, amikor is titkolni való jön létre. Az étkezés egy nagyon bizalmi mozdulat, ami képes a közös étkezés során lebontani a közénk rakódott elválasztó falakat. Van egy érdekes fogalom: „kenyeres pajtás”, ami az Osztrák-Magyar Monarchia korából származik. A katonák egymás közt osztották meg az élelmet, a kenyeret, pontosabban kenyeres bajtárs lenne. A katonaisorsközösség összetartozását az étellel fejezték ki. Ez tényleg egy különlegesen szoros közösség, ahol az élet és a halál, az evilág és a túlvilág határán élték meg a mindennapjaikat.
Szakralitás: Az ember, az emberek világában él és közösséget alkot velük. Szociális lények vagyunk, de még két világ van amiben szintén élünk. Az egyik a teremtett anyagi világ, a másik a teremtő anyagtalan világ. A Föld meg az Ég között létezünk. Táplálékainkat a termő Föld, a teremtő Ég és a termelő ember hozza létre. Az autotróf növények a Föld és a Nap erői által hozzák létre a táplálékot a heterotróf élőlényeknek, így az embereknek is. A szakralitás ezeknek a teremtő erőknek, lényeknek felismerésével kezdődik. Az ünnepek alkalmat adnak a magasabb lényekkel való találkozásra, amik által az ember megéli a hálát. De nemcsak magasabb lényeknek köszönhetjük hogy van mit ennünk! Gondoljuk csak el, hogy holnaptól megszűnnének a méhek, és nem volna ki beporozza a zárvatermő virágokat. Mit ennénk? Ha nem lenne ember, aki elülteti a magot, öntözi, gondozza a növényeket, akkor mit ennénk? Minél magasabb egy lényben a hála, annál magasabb tudatfokon létezik. A régi ember étkezési kultuszokban és ételáldozatokban élte meg a hálát, mindenkinek megköszönte, hogy ő ehet. Elsősorban a teremtő Napistennek köszönték meg az ételt, aki az életet adja. Ez az élet, amit örökké az emberért áldoz fel a Nap, megjelenítődik a kereszténység egyik fő cselekményében, az utolsó vacsora eseményében.
Gyógyulás: A táplálkozásnak van egy olyan formája, ami eltér a hétköznapi étkezéstől, ez a gyógyulást segíti elő. Ezt kúraszerű táplálkozásnak is lehetne nevezni, ilyen a gyümölcsnap, rizskúra, nyers-koszt kúra, citromkúra, káposztakúra vagy akár a böjt. A kúraszerű étkezés rövidtávon nagyon jól segíti a test kipihenését, regenerálódását, hosszútávon viszont visszájára is fordulhat. A tisztítókúrák alkalmával érdemes csökkenteni a sóbevitelt, a fehérjebevitelt, még jobban figyelni a mértékre. Ezek a módszerek jó tisztító hatásúak, de igazán akkor érik el a hatásukat, ha nem erőszaknak éljük meg a tisztulást hanem szelídséggel élünk vele. Az igazi gyógyító táplálékot mégsem a szájon át vesszük magunkhoz, hanem a tudatunk fölötti gyógyító, harmonizáló erőből. Ha tudatunk gyógyul, erősödik az ítélőerőnk, finomodik a megismerésünk, akkor  választ fogunk találni a testi bajainkra. Sőt egy egészséges tudat, már hamarabb észreveszi a betegséget még mielőtt megjelenne. Hogy kinek mi a kiegyensúlyozott táplálkozási életmód, arra nincs külső válasz, azt önismereti úton egyénileg kell megfejteni. Szent Ágoston rátapint arra a tudati gyógyulásra, amit aztán a testi gyógyulás is követ.
“Gondolj arra, hogy Isten mézzel akarja kitölteni lelkedet, hogy kedves legyél. De hová töltse a mézet, ha tele vagy ecettel? Előbb ki kell öntened az ecetet.”
Csanádi József
Reformszakács

2014. november 4., kedd

Novemberi menü



11.03. Hétfő

Almaleves
Majonézes tésztasaláta csirkemell csíkokkal/ sajttal

11.04. Kedd

Paradicsomleves
Rántott hal/ zöldségek kukoricás rizzsel, tartármártás

11.05. Szerda

Borsóleves
Burgonyafőzelék fasírttal/ zöldségropogóssal
Tökmagos pogácsa

11.06. Csütörtök

Fokhagyma krémleves
Pizza
Zabkeksz

11.07. Péntek

Palócleves
Somlói galuska


11.10. Hétfő

Gyümölcslé
Tavaszi pulykaragu/ zöldségragu rizzsel
Leveles apró süti

11.11. Kedd

Sárgaborsóleves
Cézár saláta, fokhagymás bagett
Gyümölcs

11.12. Szerda

Őszibarackleves, kókuszos galuskával
Zöldborsó főzelék, csirkefalatokkal/ főtt tojással
Pogácsa

11.13. Csütörtök

Gabonás zöldségleves
Rakott krumpli virslivel
Gyümölcs

11.14. Péntek

Gulyásleves/ hamis gulyás
Aranygaluska, vaníliaöntet

11.17. Hétfő

Sütőtökkrémleves
Bolognai spagetti
Gyümölcs

11.18. Kedd

Gyümölcsös lassi
Rakott kelkáposzta

11.19. Szerda

Alföldi raguleves
Sóskafőzelék, főtt tojás, burgonya
Kókuszgolyó

11.20. Csütörtök

Ivólé
Rántott csirkemell/sajt burgonyapürével
Káposztasaláta

11.21 Péntek

Bableves
Rizsfelfújt gyümölcsmártással


11.24. Hétfő

Ivólé
Bazsalikomos húsos penne
Pogácsa

11.25. Kedd

Brokkolikrémleves kenyérkockával
Almás, sajtos csirkemell
Zöldséges rizs
Töltött süti

11.26. Szerda

Gyümölcsleves
Lencsefőzelék
Ricottás rétes

11.27. Csütörtök

Sajtleves
Csirkepaprikás/ Gomba- nokedlivel
Uborka

11.28. Péntek

Legényfogóleves
Mákos guba vaníliásodóval

2014. november 3., hétfő

Link ajánló

Az aktuális kedvenc : http://www.waldorflibrary.org/

About The Online Waldorf Library

This site has been created to provide useful information in English for Waldorf teachers, parents, home schoolers, and anyone interested in Waldorf education. Our aim is to make visible all the available book resources on Waldorf education that are currently in print and where to purchase these. Also included are an ever increasing number of eBooks in pdf format that can be downloaded to your PC or electronic reading devices.
Articles from back issues of North American and International Waldorf educational journals are all available in pdf format and can also be downloaded to your PC or electronic reading devices.
For best searching results, we have divided the library into "Article Searches" based on keywords and "Book Searches" which finds the books listed in the Online Waldorf Library. For Articles, the Advanced Search feature will help you significantly refine your search criteria. 
Please note our ever increasing eBooks and articles in Spanish! 

Egy találkozó margójára


"Egyedül senki sem tud segíteni, csak az, aki a többiekhez a megfelelő pillanatban csatlakozik."  - J.W. von Goethe 


Egyre inkább meg tudom élni annak a csodáját, hogy minden - nem csak a gyermekek - az emberi találkozásoknak köszönhetően születik meg, és amennyiben türelemmel és bizalommal vagyunk a megfelelő pillanat kivárásában pontosan ilyen ajándékkal jutalmaznak az égiek.

Pénteken (október 31.) Felcsiki Tündével meglátogattuk a Regiben működő 
Gödölye Szövetkezet konyháját. Egy sűrű, fénnyel teli beszélgetést folytattunk, amiről meggyőződésem, hogy hosszú közös út első lépését jelentette.

Konkrét eredmények, hogy a lírai hangulatot gyorsan felváltsam:

·  kapunk kölcsönben ingyen 4 tálcás melegítőt, tanév végéig mindenképpen (a Regiből kell elhozni);
·  kapunk kölcsönben ingyen 2 kagylós mosogatót (a Csömöri útról kell elhozni);
·  minimum 50 adagnyi rendelés esetén becsatlakozhatunk az ő konyhájukba, amit minden szempontból kívánatosnak tartok; annak ellenére, hogy a lehetőségek függvényében igyekszenek minél több alapanyagot bio minőségben beszerezni és hogy messzibbről hoznák nem magasabb az általuk kért ár; nem érdeklődtem még utána, hogy a jelenlegi beszállítóval milyen feltételekkel szerződött az iskola, ezért nyilván semmit sem ígértem;
·  nyitottak arra, hogy eljöjjenek az összevont szülői estre nem csak akkor, ha fennáll a rendelés lehetősége, hanem azért, mert ők maguk is szellemi műhelymunkát fognak indítani a táplálkozás témájában, amibe páran becsatlakozhatunk;
·  szeretnének segítséget kapni egy lehetőleg minél több szempontnak megfelelő "waldorfos menűsor" kialakításához; mivel dr. Papp Szidónia kolleganőmmel az összevont szülőire is készítünk egy anyagot és különben is egyre inkább azt látom, hogy vissza kell térjek a befejezetlen PhD.s kutatásom témájához("Egészségmegőrző táplálkozás") megígértem, hogy igyekszem ebben hosszabb távon segíteni;
az egyik legnagyobb öröme a Gödölyés barátainknak Tünde tapasztalata és nyitottsága arra, hogy ezt a tapasztalatot megossza több területen is: az egyik a gluténmentes főzés, a másik meg a konyha által használandó dokumentációs szoftver kérdése.
                                                                                          

 Tótfalusi Anna      
                                                                                                            
Budapest, 2014. november 3.


2014. október 21., kedd


Konyhaavató főzőverseny


    Szeptember 26-án  Konyhaavató és Mihály-napi ünnepséget tartottak a Göllner Mária Regionális Waldorf Gimnáziumban, Újpesten a Lakkozó utcában.
    A megadott időpontig 7 csapat jelentkezett, de szeptember 26-ra tizenegyre bővült a jelentkező csapatok száma. Délután 1 óra körül érkeztem, első kérdésem: hány csapat van? Nem tudjuk pontosan- hangzott a válasz. Sebaj, megszámolom! Eleinte csak 10 csapatot számoltam, de a zsűri nagy meglepetésére még volt egy plusz csapat, akik meg is nyerték a versenyt a körtés csirke mesés ízeivel. Igen, ezt várja az ember egy Waldorf intézménytől: rugalmasságot, lehetőséget! Nincs itt semmi probléma: nem vagytok a listán: beírunk.







Tanárnők is beszálltak a versenybe, finom Thai csirkét sütöttek.




    Ámulva figyeltem a sürgő-forgó fiatalokat. Kettőkor már kész voltak a csapatok, csak az ünnepségre kellett egy kis rendet, díszítést összehozni- ami sikerült is .




Kettő körül a fiatalok már az ebédlő ajtajában toporogtak, farkaséhesen. Gyarmati Judit tanárnő volt a "szigorú" ajtóőrünk.
Waldorf ünnepséghez méltóan, énekléssel kezdődött az Avató ünnepség. Köszönjük Thurnay Balázsnak a művészeti előadások rendezőjének és az ebben résztvevő diákoknak!
Beszédet mondtak: Jörg Rudolf, az Újpesti Regionális Waldorf Egyesület elnöke; Nagy Gábor , a Gödölye Szoc. Szöv. ügyvezető elnöke és a Gödölye séfje: Zámbó Gábor .



Majd következett a nagy pillanat: A KONYHA AVATÁS!

Vekerdy Dániel, a Regimi igazgatója vágta át a szalagot. 
Éljen! Végre! Kezdődhet a zsűrizés és a lakoma:

                          



                                                                               





Akik zsűriztek: Harangi Anna (12.o.), Kovács Katalin (szakács), Diószegi András ( szakács, volt Waldorfos diák), Jörg Rudolf (ÚRWE elnöke). Köszönjük!

                                     

No és a csapatok: Mentál Harcosok (Hortobágyi húsos palacsinta); Koponyányi Monyók Raceing ( Csirkés, kukoricás, tejszínes penne); Garfield (Lasagne);Vadkanalak (Gombás csirke rizzsel, brownie); Gyros (Gyros); Jelszó: Melinda (Thai csirke); Csiga bigák (Tészta saláta- halas/Vega,Brownie); Sulyok (Cézár saláta); Rukkola ( Tiramisu); Csapati (Chilis bab csapatival); ACsapat (Körtés csirke). Gratulálunk!

I. díj: ACsapat
II. díj: Koponyányi Monyók Raceing
III. díj: Csapati

A eredmény hirdetés és díjazás hétfőn (szept.29-én) volt :), hisz' mire végeztek a sok ennivalóval, elfáradtak, ki merre, de biztosan el- és szétszéledtek. Jó volt.
BOGYÓ: hálás köszönet a képekért; nagyon jók!

2014. október 20., hétfő

http://www.nmi.hu/hu/Szakmai/Forrasteremto/MOL-Zoldovezet-Program-palyazat#.VEPg2vIGiQA.facebook

Pályázzunk iskolaparkra:
1. Mire lehet pályázni?
 közpark, pihenőpark és kert, iskolapark létesítésére vagy rehabilitációjára;
 zöldfelületeket összekötő útvonalak mentén fasorok, pihenőhelyek, kilátópontok
létrehozására, vagy vonzerejük növelésére;
 esetenként speciális célcsoportok (pl. mozgáskorlátozottak) igényeit kielégítő parkok
létrehozására.
A felújítandó közpark nem lehet kisebb 1500 nm-nél. (50 000 főnél nagyobb lélekszámú
településeken a sűrűbb beépítés miatt ettől el lehet térni, de ezt a MOL-lal illetve az Új
Európa Alapítvány programvezetőjével előzetesen egyeztetni kell.)
A területnek a közösség számára folyamatosan hozzáférhetőnek kell lennie (így tehát pl.
zárt iskolakertek, óvodakertek felújítását a MOL Zöldövezet Program nem támogatja).
A megpályázott támogatás legalább 60%-át őshonos növények vásárlására kell
költeni. A támogatott növények listája az 1. számú mellékletben található.
Nem őshonos növények csak az önrészből vásárolhatóak.
2. Kik pályázhatnak?
 Magyarországon bejegyzett civil szervezetek (egyesületek, alapítványok)

2014. október 17., péntek

http://jol-let.com/projektek/aktualis-projektek/nora-halo-orszagos-munkaero-piaci-tanacsado-halozat/nora-pontok/

NÓRA-PONTOK

Nóra-hálózat 10 városban a nők elhelyezkedéséért és esélyegyenlőségéért

A Nóra-háló az első országos, független munkaerőpiaci szakmai hálózatként a nők képességeinek és tehetségének érvényesülését, a munkaerőpiaci esélyegyenlőség megteremtését segíti.
A gyermekvállalást követő gondozással töltött évek után munkát kereső nők 2014-től az ország tíz városában számíthatnak a tucatnyi civil szervezet összefogásából alakult Nóra-hálózat segítségére. A 2014 júniusától Kaposváron, Pécsen, Szegeden, Debrecenben, Egerben, Miskolcon, Gödöllőn, Székesfehérváron, Balatonalmádiban is elérhető helyi Nóra-pontok álláskeresési, karriertervezési és anti-diszkiminációs tanácsadást nyújtanak az érintetteknek, reintegrációs tanácsadást a munkáltatók számára, és a helyi munkaerő-piac sajátosságainak ismeretében ösztönzik, koordinálják a megyei/regionális együttműködést. A hálózat ötlet- és projektgazdája a JÓL-LÉT Alapítvány, amely a női munkavállalás egyenlő esélyeinek megteremtéséért több mint egy évtizede dolgozik Budapesten, és működteti projektfinanszírozástól függetlenül állandó díjmentes tanácsadói szolgáltatását.  Az Alapítvány jó kapcsolatot épített ki számos munkáltatóval, amelyek stratégiai szinten közelítik meg a kisgyermekes munkavállalók foglalkoztatásának kérdését – számukra a visszafogadó környezet kialakításához adják szaktudásukat a JÓL-LÉT tanácsadói.
A Nóra–háló tagszervezetei hisznek abban, hogy a nők megerősítése, gazdasági függetlenségének biztosítása a gazdasági-, társadalmi fejlődés alapja, a nők és férfiak közös érdeke. Ezért helyi programjaikkal minden érintettet megszólítanak. Céljuk, hogy a Norvég Civil Támogatási Alap támogatásával elindított Nóra-pontokon a JÓL-LÉT Alapítvány mintájára projekt-független, együttműködésen alapuló és folyamatos működést, a helyi igényekre reflektáló tevékenységeket valósítsanak meg.

NÓRA-PONTOK:
Civil Centrum Alapítvány, Székesfehérvár                              Civil Érték Nonprofit Egyesület, Eger
CSAT Egyesület és Lépéselőny Egyesület, Debrecen            GAK Nonprofit Kft, Gödöllő
Factory Creative Life Nonprofit Kft, Szeged                          Holdam Egyesület, Miskolc
Nagycsaládosok Balatonalmádi Egyesülete és                     Pécsimami Egyesület, Pécs
Start Balaton Szakértői Csoport, Balatonalmádi                  Somogy Ifjúságáért Egyesület, Kaposvár
Human Profess Nonprofit Kft. Szombathely